Chałupy noclegi, informacje, wczasy w Chałupach

Ustka

Ustka

Ustka – letnisko, uzdrowisko, portowe miasto, a na dodatek siedziba gminy – leży u ujścia rzeki Słupia. W średniowieczu Ustka była osadą rybacką, do dziś ocalały szachulcowe chaty rybaków oraz układ zabudowy średniowiecznej wioski.

Portowy koloryt dawnej miejscowości Ustka w dalszym ciągu odnaleźć można oglądając secesyjny budynek z wieżyczkami Urzędu Celnego, budynek z czerwonej cegły przy ul. Zaruskiego – jeden z najstarszych spichlerzy zbożowych, Czerwoną Szopę – byłą bazę ratowników a również spirytusownię. Bez wątpienia jednak, największą atrakcją usteckiego portu są mola – wschodnie i zachodnie – które współczesny kształt uzyskały na przełomie wieków XIX i XX. Dzisiaj do portu przybywają jachty, statki pasażerskie, co więcej okręty wojenne RP – albowiem w Lędowie nieopodal Ustki umiejscowione jest Centrum Szkolenia Marynarki. W porcie odszukamy także wiele tawern i smażalni.
Tutaj znajduje się również latarnia morska – budynek z cegły z końca XIX w., przy nasadzie wschodniego falochronu. Wieża latarni morskiej ma przekrój ośmiokątny, o wysokości przekraczającej dwadzieścia jeden metrów. Biały blask wysyłany z latarni morskiej jest widoczny na odległość bez mała trzydziestu kilometrów. W wakacje latarnia dostępna jest dla urlopowiczów do zwiedzania.
Kąpielisko w Ustce, z powodu ujścia Słupi odseparowane jest na zachodnie i wschodnie. Główne kąpielisko umiejscowione jest na plaży wschodniej. Plaża zabezpieczana jest przez ratowników na długości pięćset metrów. Kąpielisko zachodnie posiada jedno stanowisko ratowników o szerokości mniej więcej 100 metrów pomiędzy molami.
Co więcej wzdłuż plaż rozciąga się nadmorska promenada – ukochane miejsce spacerowe urlopowiczów i kuracjuszy. W miejscowości letniskowej znajdziemy także niemało pomników, a najświeższym spośród nich jest, upamiętniająca aktorkę kabaretową i komediową, Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej odsłonięta w lipcu 2012 roku.
Tutejsza obfita baza noclegowa, proponuje noclegi w Ustce dostosowane do wymagań nawet wybrednych urlopowiczów. Dodatkowo, dla ułatwienia komunikacji od 2003 roku Słupsk i Ustkę łączy umowa zwana Dwumiastem m.in. o wspólnej komunikacji kolejowej i autobusowej.
Więcej informacji, ciekawostek i atrakcji w Ustce i najbliższej okolicy odnajdziesz na stronie: http://www.ustka.info.pl

Polecamy

Władysławowo kwatery

kwatery we Władysławowie

Noclegi nad Morzem

noclegi nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

noclegi nad morzem