Chałupy noclegi, informacje, wczasy w Chałupach

Jarosławiec

Jarosławiec

Na środkowym wybrzeżu naszego morza, na urwistym jego brzegu, wśród lasów, niedaleko 2 jezior Wicko i Kopań położona jest urlopowa wieś Jarosławiec. W opasujących Jarosławiec lasach znajdziemy nie jedynie pospolicie występującą sosnę, ale też daglezję, sosnę czarną, modrzew.
Obdarzony charakterem krajobraz, zatorfione równiny, wydmy oraz jezioro Wicko zabezpieczane są przez utworzenie w tym miejscu Obszaru Chronionego Krajobrazu, celem zabezpieczenia ich zasobów dla turystyki oraz wypoczynku.

Do najokazalszych obiektów należą grupy wydm szarej i białej z trawami wydmurzycą i piaskownicą, występuje tu między innymi mikołajek nadmorski, storczyk kruszczyk, bór bażynowy, las dębowo-brzozowy.
Z połowy XVI stulecia wywodzą się zapisane wzmianki odnoszące się do współczesnego Jarosławca. Wtedy mieszkańcy wsi trudnili się przeważnie pozyskiwaniem i przerabianiem bursztynu, rybołówstwem.
Turyści zaczęli przyjeżdżać do wsi Jarosławiec pod koniec XIX wieku. Wyjątkową ciekawostką była w owym okresie szeroka aż na jeden kilometr o drobnym piasku plaża, niestety z biegiem lat Morze Bałtyckie wydzierało piaszczysty brzeg. Rozpoczęto ochraniać piaszczysty brzeg budując opaskę, niestety Bałtyk nanosił na plażę kamienie. W 2009 roku wykonano prace mające dążące do odtworzenia plaży, przeniesiono z morza duże ilości piachu oraz rozrzucono go na plaży. Obecnie plaża jest piaszczysta, szeroka oraz przygotowana na przyjęcie coraz większej liczby turystów.
Kolejną z atrakcji Jarosławca jest pamiętająca dziewiętnasty wiek latarnia morska, pobudowana z zamiarem zmniejszenia liczby katastrof jednostek pływających, do których cyklicznie dochodziło na tym odcinku morza. Początkowy budynek latarni był za niski, przeznaczono go dla latarników a niedaleko postawiono wysoką na 33 m ceglaną, okrągłą wieżę. Obecnie latarnię można zwiedzać, na jej zwieńczenie wiodą kręte, drewniane schody.
W miejscowości funkcjonuje różnorodna baza turystyczna, działa tu wiele ośrodków wypoczynkowych, domów gościnnych, pensjonatów oferujących kwatery i pokoje, a też pól kempingowych. Pełna oferta noclegów w Jarosławcu tu: http://www.jaroslawiec.com.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy

Władysławowo kwatery

kwatery we Władysławowie

Noclegi nad Morzem

noclegi nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

noclegi nad morzem