Podczele
Dzisiaj Podczele stanowią wschodnią dzielnicę Kołobrzegu. Podczele nie ma aż tak długiej historii, powstało jako baza dla wznoszonego, dla Luftwaffe, od 1935 roku lotniska w pobliskim Bagiczu. Zbudowano tu koszary, osiedle garnizonowe i kasyno dla obsługi lotniska.
W 1945 roku Podczele razem z lotniskiem zajęła Armia Czerwona. Podobnie jak w wielu takich lokalizacjach w naszym kraju stanęło tutaj samowystarczalne miasteczko sowieckie ze szkołą, szpitalem, sklepami a także osiedlem mieszkalnym. Stacjonowało tu około dwa tysiące żołnierzy z rodzinami.
W 1992 r. wraz z wycofaniem się wojsk sowieckich z Polski Podczele zostało włączone w granice administracyjne Kołobrzegu. Dość szybko, dzięki sąsiedztwa i przystąpienia do Kołobrzegu, miejscowość stała się zamieszkałą. Przeważa tutaj dawna zabudowa koszarowa oraz poradzieckie bloki z wielkiej płyty. Spotkamy tutaj również resztki zabudowy lotniczej – drogi kołowania, hangary, schrony. To także spokojne i ciche miejsce.
Miejscowość odseparowana jest od Kołobrzegu rozlewiskiem słonych bagnisk – stanowiących utworzony w 1996 r. Ekopark Wschodni oraz lasem. Obszar Podczela jest również częścią Parku Krajobrazowego – Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego.
Tę ciszę docenią na pewno rodziny. Jest tutaj niemało miejsca do rekreacji i jazdy rowerem, a na podczelskim, piaszczystym brzegu morza nie ma tłoku nawet w tzw. szczycie sezonu wakacyjnego. A jeśli komuś będzie tęskno za ciekawostkami tłumnego letniska – może udać się do Kołobrzegu.
Funkcjonują tutaj ośrodki urlopowe, domy gościnne i wiele mieszkań prywatnych proponujących pokoje i kwatery. Bogatą propozycję noclegów w Podczelu oraz Kołobrzegu odkryjesz na stronie: www.kolobrzeg.info.pl/noclegi/wszystkie.