Chałupy noclegi, informacje, wczasy w Chałupach

Kołobrzeg

Kołobrzeg latarnia

Szczycący się ponad 1000-letnią historią Kołobrzeg, znajduje się nad samym Bałtykiem. Pierwsze zapiski dotyczące Kołobrzegu odnoszą się aż do VIII wieku. W X stuleciu był jedną z siedzib biskupich ówczesnej Polski. Miasto ma bardzo bogatą historię, w trakcie licznych wojen przechodziły przez nie wojska pruskie, francuskie, rosyjskie, niemieckie oraz polskie.

Przez wiele stuleci Kołobrzeg słynął przede wszystkim z warzenia oraz handlu solą. Przez wiele lat miejscowość miała statut twierdzy, resztką po tym okresie jest na przykład Baszta Prochowa z XIV/XV stulecia, która stanowiła część systemu fortyfikacji. Gros fortyfikacji została rozmontowana po zlikwidowaniu twierdzy w 1872 r.
Kołobrzeg posiada także bogatą historię jako miasto uzdrowisko. W 1830 r. zaistniał w tym miejscu zakład kąpieli solankowych. Kiedy w 1859 roku miejscowość uzyskało połączenie kolejowe ze Szczecinem i Gdańskiem, zaczęło tutaj zjeżdżać coraz to więcej letników. Najszybsze ożywienie turystyki nastąpiło jednak po likwidacji fortyfikacji. Pod koniec XIX wieku otwarto Dom Zdrojowy. W czasie I Wojny Światowej miejscowość została przekształcona w ogromny wojskowy szpital.
W 1944 r. Kołobrzeg znowu został zmieniony w twierdzę, z racji ciężkich walk Kołobrzeg został nieomalże całkiem unicestwiony – ocalało zaledwie 5% budynków.
Współcześnie Kołobrzeg to miejsce letniego wypoczynku. Latem na tutejszej plaży wyznaczane są trzy strzeżone kąpieliska. Można tutaj wynająć leżaki, kosze plażowe, a dzieciaki mogą skorzystać ze zjeżdżalni, trampolin oraz różnych morskich atrakcji. Wierzchołkiem wydm prowadzi nadmorski deptak – świetne miejsce do odbywania spacerów. Podobnie chętnie uczęszczanym miejscem jest kołobrzeskie molo – o długości ponad 200 m.
Kołobrzeg sprawuje także rolę portów – pasażerskiego, handlowego i wojennego. Można zachwycać się stacjonującymi tu okrętami wojennymi i statkami handlowymi i pasażerskimi. Stąd wypływają także statki wycieczkowe w rejsy po Morzu Bałtyckim. Można również wybrać się na odległy o około 100 kilometrów Bornholm. Kołobrzeskie statki proponują również rejsy wędkarstwa morskiego.
Dojście do portu zabezpiecza latarnia morska. Pierwsza latarnia morska działała tutaj już w XVII wieku, jednakże samodzielny budynek latarni zbudowano pod koniec XIX w.. Pod koniec wojny latarnię wyburzono, dzisiejsza latarnia została odbudowana po wojnie.
Kołobrzeg to różnorodna propozycja noclegowa oraz gastronomiczna. Urlopowicze odwiedzają Kołobrzeg cały rok, oczekuje na nich dużo hoteli, sanatoriów, ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów i domów wczasowych. Różnorodną propozycję noclegów w Kołobrzegu znajdziesz pod adresem www.kolobrzeg.info.pl/noclegi/wszystkie.

Polecamy

Władysławowo kwatery

kwatery we Władysławowie

Noclegi nad Morzem

noclegi nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

noclegi nad morzem