Chałupy noclegi, informacje, wczasy w Chałupach

Latarnia Morska Rozewie

Rozewie latarnia

W Rozewiu, przy ulicy Leona Wzorka 1 zlokalizowana jest latarnia morska. Patron ulicy to latarnik, który pracował w tym miejscu w dwudziestoleciu międzywojennym i we wrześniu 1939 r. został zamordowany przez najeźdźców. Latarnia nosi imię Żeromskiego, który w latach 1920 -1924 odwiedzał Rozewie – miał podobno nawet spędzać czas w jednym z pomieszczeń latarni.

Budowla latarni powstała w 1822 roku i poddana była dwóm większym modernizacjom. Pierwszej w 1910 oraz następnej w 1978 r. W czasie tej drugiej dokonała się największa zmiana w wyglądzie latarnię podwyższono o osiem metrów poprzez wstawienie walca z metalu. Powodem zwiększenia wysokości były pobliskie buki, które zakrywały światło z latarni. Na wieży zastosowano również inne źródło światła.
Latarnia jest udostępniona dla odwiedzających, na dodatek w jej wnętrzach umieszczone jest małe Muzeum Latarni Morskich. Można w nim podziwiać m.in. stary reflektor latarni wraz z wyposażeniem elektrycznym – urządzenia pozostały na swoim miejscu w trakcie przebudowy latarni. Wieża latarni jest wysoka na nieomalże trzydzieści trzy metry, a dzięki usytuowaniu na wysokiej skarpie źródło światła jest na wysokości więcej niż 83 m n.p.m. i ma zasięg 26 Mm.
Budynek latarni jest dość charakterystyczny – biała, murowana dolna część i czerwona, metalowa góra. Sąsiadujące miejscowości wypoczynkowe: Władysławowo, Jastrzębia Góra oraz panoramą morza można zachwycać się z tarasu widokowego latarni.

Polecamy

Władysławowo kwatery

kwatery we Władysławowie

Noclegi nad Morzem

noclegi nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

noclegi nad morzem