Chałupy noclegi, informacje, wczasy w Chałupach

Dębki

Dębki nad morzem

Historia nazwy osady sięga końca XVIII wieku, gdy chłop Dębek otrzymał ten spłachetek ziemi od zakonu z sąsiedniego Żarnowca, wówczas wioskę nazwano zatem Dębek. Ludność wioski trudniła się, jak łatwo zgadnąć uprawą przyjętej ziemi a także rybactwem. Tutaj ma swoje ujście rzeka Piaśnica, a wieś jest na teranie „Nadmorskiego Parku Krajobrazowego”.

Na rzece Piaśnicy wytyczona była, w dwudziestoleciu międzywojennym, granica ówczesnej Polski, a stojący po dziś dzień mniej więcej 300 metrów od ujścia rzeczki murowany dworek z lat dwudziestych XX wieku altruisty prof. Wrzostka. Aranżował on, wspólnie z rodziną i znajomymi, w tym miejscu obozy harcerskie. Do dziś dworek ten nazywany jest domem Profesora Adama Wrzostka z Poznania. Zachowało się w tej okolicy jeszcze kilka zabytków na przykład drewniany kościółek z lat 30-tych dwudziestego stulecia, czy chata szachulcowa z osiemnastego wieku.
Niemniej jednak, dla większości z nas Dębki to po pierwsze letnisko. Poza sezonem wczasowym zamieszkuje tu zaledwie 200 osób, w sezonie wiele więcej. Miejscowa plaża jest życzliwa plażowaniu – szeroka, piaszczysta, a wejścia na plażę, z uwagi na oddzielające ją niewysokie wydmy, są nieomalże płaskie i komfortowe. Ciekawostką tutejszej plaży jest możliwość korzystania z morskich oraz słonecznych kąpieli bez kompletnego stroju kąpielowego, a dla entuzjastów zupełnego nudyzmu wydzielono specjalny odcinek plaży, który znajduje się za rzeką.
Dębki oferują sporą ilość domków letniskowych, pokoi gościnnych, kwater, pensjonatów a nawet stylowych apartamentów. Senne przez gros roku Dębki „ożywają” w sezonie. Na ulicach otwierają się butiki, budki, kramy z fast foodami, pamiątkami, słodyczami, otwierane są restauracyjki, sklepy, smażalnie.
Dębki to również opoka natury. Miejscowość leży na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, w otoczeniu rzeki Piaśnicy umiejscowiono rezerwat „Piaśnickie Łąki”. Rezerwat zawiera 56 hektarów i mimo nazwy to nie jedynie łąki – rosną tu też połacie leśne z sosnami, brzozami, dębami, a w poszyciu rosną: kruszyna, wierzba, jałowiec, kozłek lekarski, woskownica europejska, storczyk plamisty, śmiałek darniowy oraz kosaciec syberyjski. Oprócz tego meandrująca w okolicach Dębek rzeczka to siedlisko płoci, okoni, piskorzy, sandaczy, szczupaków i fląder, a na dnie – raków i małży, a również dużo gatunków roślin.
Zatem zastanawiając się jakie noclegi nad morzem wziąć pod rozwagę w te wakacje, warto zastanowić się nad Dębkami (oferta noclegów w Dębkach: www.debki.com.pl/noclegi/wszystkie).

Polecamy

Władysławowo kwatery

kwatery we Władysławowie

Noclegi nad Morzem

noclegi nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

noclegi nad morzem