Chałupy noclegi, informacje, wczasy w Chałupach

Karwieńskie Błoto

Karwieńskie Błoto

Nie prędzej niż z początkiem XVII stulecia założono osadę Karwieńskie Błoto na terenach przedtem definiowanych jako mokradła niestosowne do zamiarów osadniczych. Dokonali tego osadnicy z Fryzji – zaznani w budowie wiosek na obszarach grząskich i zalewanych przez morze.

Wieś wzniesiono zgodnie z holenderskimi projektami – chaty wznoszono w 2 szeregach, a okolicę zmeliorowano. Wznoszono tu domy i zabudowania gospodarcze w konstrukcji szachulcowej. Do dziś zachował się budynek z końca osiemnastego stulecia – niestety został nieraz przebudowany oraz zagubił swój początkowy charakter. Potomkowie „Olendrów” zamieszkiwali te tereny aż do końca Drugiej Wojny Światowej – kiedy to zostali wysiedleni w głąb Niemiec. Po dawnych osadnikach pozostały tutaj resztki cmentarza.
Obecne Karwieńskie Błoto to dwie wsie. Karwieńskie Błoto Pierwsze to wcześniejsza wioska, leżąca w większej odległości od morza, w pobliżu zasadniczego szlaku komunikacyjnego, przed wjazdem do Karwi, stanowi jakby ekonomiczniejszą opcję noclegową dla wczasowiczów, którzy – wybierając tańsze wakacje – mają ochotę korzystać z ładnej, piaszczystej i szerokiej plaży, atrakcji oraz rozrywek w Karwi. Dystans od Karwieńskiego Błota I do plaży to powyżej dwóch kilometrów. Krótsza trasa wiodąca na plażę prowadzi skrajem wsi Karwieńskie Błoto II, które leży bliżej Morza Bałtyckiego. W obu tych wsiach dopiero w latach 70-tych 20. w. zaczęła się rozwijać turystyka. Wioski oferują kojący, idylliczny odpoczynek, jednocześnie oferując zwyczajowe wakacyjne atrakcje w sąsiedniej Karwi.
Nad samym brzegiem morza zlokalizowana jest tymczasem letniskowa wioska Karwia leżąca w pobliżu Jastrzębiej Góry. Tu jest bodajże najszersza w okolicy piaszczysta plaża, rozdzielona ona jest wydmami a także sosnowym lasem, który jest częścią parku krajobrazowego. W Karwi warto odwiedzić rezerwaty florystyczne z rzadką roślinnością. Do Karwi zjeżdżali urlopowicze już przed 1939 r. W Karwieńskich Błotach łatwo wynajdą Państwo przystosowaną do Waszych potrzeb ofertę noclegową, którą znajdziecie tutaj: www.karwienskieblota.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy

Władysławowo kwatery

kwatery we Władysławowie

Noclegi nad Morzem

noclegi nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

noclegi nad morzem