Chałupy noclegi, informacje, wczasy w Chałupach

Władysławowo

Władysławowo

Nazwa Władysławowo w prostej linii wywodzi się od króla Władysława Czwartego, który w 1635 roku postanowił zbudować w tym miejscu twierdzę, by bronić się przeciw spodziewanemu atakowi Królestwa Szwedzkiego. Obecne Władysławowo zaistniało w latach 50-tych minionego wieku w następstwie scalenia miejscowości Poczernino, Hallerowo, Wielka Wieś, Cytniewo oraz portu Władysławowo.

Prawa miejskie Władysławowo uzyskało w 1963 roku. Kolosalną rolę w zintensyfikowaniu turystyki w tym obszarze odegrał gen. Józef Haller, któremu, po ceremonii zaślubin naszego kraju z Morzem Bałtyckim w 1920 r. spodobało się to miejsce. Razem z niektórymi swymi oficerami zakupili te tereny. Z ich idei zaistniało kąpielisko Hallerowo, które miało stanowić konkurencję dla będącego elementem Wolnego Miasta Gdańska – Sopotu. W Hallerówce, domu w którym gen. Józef Haller ze swą rodziną spędzał wakacje, od 1990 r. można zwiedzić niedużą prezentację przeznaczoną generałowi i jego Błękitnej Armii.
Teraźniejsze Władysławowo to popularna miejscowość letniskowa nad Bałtykiem, zlokalizowane jest tu pięć kąpielisk morskich z piaszczystymi plażami. Władysławowo to dodatkowo port rybacki oraz morski. Władysławowski port pełni też rolę przystani żeglarskiej. Pomijając gastronomiczne i sanitarne żeglarze mogą także skorzystać ze stoczni remontowej. Z portu można udać się na wycieczkę po morzu względnie Zatoce Puckiej jednym z wielu statków spacerowych. Istnieje także możliwość odbycia wyprawy z Władysławowa na Łotwę, Litwę czy Skandynawii. Wędkarzy zaciekawi niechybnie fakt, że z Władysławowa urządzane są rejsy ze sposobnością wędkowania w morzu.
Następną ciekawostką miejscowości jest znajdująca się na promenadzie Aleja Gwiazd Sportu. Została utworzona w 2000 r. i od tamtego czasu wmurowywane są w chodnik gwiazdy dla największych sław polskiego sportu. Swe gwiazdy mają tam m.in. Kazimierz Deyna, Irena Szewińska, Robert Korzeniowski, Jerzy Kulej, Dariusz Michalczewski, Jacek Wszoła, a również Michel Platini. Rok rocznie, w lipcu organizowany jest tu Festiwal Sportu.
Rozpoznawalnym miejscem Władysławowa jest również Dom Rybaka – siedziba urzędu gminy z charakterystyczną wieżą widokową z której można podziwiać panoramę Władysławowa oraz okolicę.
Władysławowo, ze względu na w związku ze swoim położeniem nad zatoką z płytkimi wodami, niedużymi falami oraz odpowiednimi warunkami wietrznymi – to świetne wprost miejsce do uprawiania i nauki windsurfingu. W następstwie tego w pobliżu umiejscowionych jest wiele szkółek oraz wypożyczalni sprzętu wodnego.
W skład zasobnej bazy noclegowej miejscowości wchodzą mnogie hotele, ośrodki wczasowe, domy gościnne, domki oraz pokoje we Władysławowie.

Polecamy

Władysławowo kwatery

kwatery we Władysławowie

Noclegi nad Morzem

noclegi nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

noclegi nad morzem