Chałupy noclegi, informacje, wczasy w Chałupach

Karpacz

KarpaczKarpacz zaistniał jako zaplecze dla pobliskich Kowar. W Karpaczu był wyrabiany węgiel drzewny przez smolarzy (tytułowanych kurzakami) potrzebny do wytopu rudy w Kowarach.  Takie były początki miejscowości Karpacz. Po wojnie trzydziestoletniej (XVII w.), w Karpaczu rozpoczęli osiedlać się wygnańcy z Czech.

Sporą ilość spośród nich stanowili Laboranci – trudniący się wyrobem medykamentów ziołowych. Dzięki nim Karpacz rozpoczął się rozwijać. Z czasem intensyfikuje się ruch pielgrzymkowy do Kaplicy Św. Wawrzyńca na Śnieżce – najwyższym szczycie Karkonoszy, powstają nieznane uprzednio profesje – przewodnik górski oraz tragarz lektyk – dla co bogatszych pątników.

Leżący u stóp uroczych Karkonoszy z panującą nad otoczeniem Śnieżką – najwyższym wierzchołkiem – Karpacz szybko został górski kurort. Przełom XIX i XX stulecia to rozbudowa linii kolejowych, a z nią postęp rozwoju miasta. Karpacz staje się także ośrodkiem zimowych sportów – narciarstwa, saneczkarstwa – z początkiem XX wieku organizowane były w tym miejscu pierwsze turnieje. W owym czasie wybudowano narciarską skocznię Orlinek i tor saneczkowy.

Prócz odpoczynku w górach i korzystania z wyciągów oraz narciarskich stoków, Karpacz gwarantuje mnóstwo innych ciekawostek. Najbardziej znanym zabytkiem jest bezsprzecznie Świątynia Wang. To całościowo drewniana budowla bez użycia metalowych gwoździ. Skonstruowano ją w Norwegii w miasteczku Vang na przełomie XII i XIII w. W połowie XIX stulecia został rozmontowany i przewieziony do Szczecina. Docelowo miał stanąć w muzeum w Berlinie, niemniej jednak ostatecznie postawiono go w Karpaczu. Już na miejscu dobudowano wykonaną z kamienia dzwonnicę, która dodatkowo ochrania ona kościół przed silnymi wiatrami zstępującymi ze Śnieżki. Dzieci za to, uraduje niezwykłe muzeum – w pomieszczeniach po dworcu kolejowym zlokalizowano Muzeum Zabawek. Główny zbiór to ofiarowane przez Henryka Tomaszewskiego zabawki i lalki z wielu krajów świata. Zebrane są one w gabloty malowane i zaprojektowane przez Kazimierza Wiśniaka. Na pierwszym piętrze znajduje się miejsce na czasowe prezentacje.

Obecnie co prawda, nie można dostać się do Karpacza koleją, mimo to miasto dysponuje dobrym skomunikowaniem autobusowym oraz bez problemu zajdziemy do niego własnym samochodem. Na miejscu czeka przeróżna baza gastronomiczna i mogąca ulokować wiele tysięcy wczasowiczów baza noclegowa. Tymczasem noclegi w Karpaczu dobrane są do oczekiwań i możliwości finansowych każdego turysty. Od ekskluzywnych hoteli i apartamentów, poprzez ośrodki wczasowe, pensjonaty po relatywnie tanie pokoje i kwatery w Karpaczu.

Więcej o Karpaczu pod adresem: http://www.karpacz.com.pl – serdecznie zapraszamy!

Polecamy

Władysławowo kwatery

kwatery we Władysławowie

Noclegi nad Morzem

noclegi nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

noclegi nad morzem