Chałupy noclegi, informacje, wczasy w Chałupach

Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój – górska miejscowość turystyczna położona dosyć wysoko (450-710 m n.p.m.), w Obniżeniu Świeradowskim w Górach Izerskich. Świeradów znajduje się nieopodal niemieckiej i czeskiej granicy, w pobliżu miast: Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Lubań, Zgorzelec. Z tego miasta niedaleko również do czeskiego Liberca bądź Görlitz w Niemczech.

Świeradów Zdrój – to dodatkowo uzdrowisko, świeradowskie zdroje radonowe oddziaływają na przemiany komórkowe oraz procesy enzymatyczne,umacniają tkankę nerwową oraz gruczoły wewnętrznego wydzielania. Wspomaga się tutaj leczenie chorób reumatycznych, układu krążenia i nerwowego. Pierwszy budynek zdrojowy – Dom Źródlany z XVIII w. spłonął i na jego położeniu, pod koniec XIX w. wybudowano budynek Domu Zdrojowego – jaki możemy podziwiać po dzień dzisiejszy. Ciekawostką jest wyjątkowa Hala Spacerowa – to długa na 80 m zadaszona, przeszklona hala, o konstrukcji z modrzewia, obficie zdobiona, z małą sceną, na której odbywają się liczne koncerty. W hali tej jest źródło i pijalnia wód (szczawy radonowo-żelaziste). W otoczeniu Domu Zdrojowego jest, założony w tym samym czasie Park Zdrojowy.

Poza kuracyjnym charakterem Świeradów Zdrój to idealne położenie do wędrówek w Góry Izerskie. Najbliższy wierzchołek to Izerski Stóg (1107 m n.p.m.) – znajduje się na nim schronisko. Dostać się na niego można jednym ze szlaków lub wjechać nowoczesną Gondolową Koleją, której dolna stacja zlokalizowana jest w mieście. Kolej funkcjonuje cały rok, transportując narciarzy w sezonie zimowym, a latem – turystów pieszych oraz rowerowych. W pobliżu Izerskiego Stogu leży wierzchołek Smrek (1124 metrów n.p.m). Z tej lokalizacji warto udać się dalej w kierunku wschodnim, na Halę Izerską do innego schroniska Chatki Górzystów.

Świeradów Zdrój w sezonie zimowym zaprasza na narty. Korzystając z kolejki gondolowej bez trudu można dostać się na Izerski Stóg, a w tym miejscu na narciarzy czeka długa na 2,5 kilometra nartostrada, jeżeli jest taka potrzeba to trasa jest sztucznie dośnieżana a wieczorem – oświetlona. W okolicy nie brakuje też krótszych tras i stoków oraz łatwiejszych . Działa w tej okolicy dodatkowo sporo tras narciarstwa biegowego. Ostatnio Świeradów Zdrój i Góry Izerskie stały się „Mekką” rowerzystów górskich. Wytyczonych jest w tej okolicy wiele tras rowerowych, mają miejsce zawody MTB, zjazdu po zboczu, maratony rowerowe czy zawody BMX.

Jeśli ktoś chce odwiedzić Góry Izerskie, to wybór Świeradowa Zdroju jako bazy wypadowej to kapitalne wyjście. W miejscowości funkcjonuje dużo restauracji kafejek, barów, z kolei noclegi w Świeradowie Zdroju to przeróżna propozycja apartamentów, hoteli, pensjonatów, domów gościnnych. Nie brak także tańszych kwater i pokoi.

ŚWIERADÓW noclegi w Świeradowie <– ponad sto prezentacji obiektów noclegowych ze Świeradowa zdroju i okolic.

Polecamy

Władysławowo kwatery

kwatery we Władysławowie

Noclegi nad Morzem

noclegi nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

noclegi nad morzem