Chałupy noclegi, informacje, wczasy w Chałupach

Jurata

Jurata molo

Jurata to wschodni element Jastarni na helskiej mierzei. Duża część Polaków kojarzy ośrodek wypoczynkowy Prezydenta Polski z Juratą – właściwie, to położony jest on w granicach Helu.

Jurata to wyjątkowo młody kurort morski, do lat XX-tych XX w. były tam tylko wydmy i rósł sosnowy las. Wszystko zaczęło się tu w 1928 roku. II Rzeczypospolita miała wąski dostęp do morza. Dlatego też, pobudowano między innymi port wojenny i handlowy w Gdyni, a także powstały wczasowiska nadmorskie – Jurata była w największym stopniu luksusowa. Oficjalnie, pierwszy sezon to maj 1931 roku. Najbardziej znany był luksusowy hotel Lido – odwiedzali go między innymi Tola Mankiewiczówna, siostry Halama, Jadwiga Smosarska, Eugeniusz Bodo, gen. Władysław Sikorski, Jan Kiepura czy też Wojciech Kossak. Własne letnie rezydencje miała w Juracie arystokracja (hr. Tyszkiewiczowie i Potoccy czy też ks. Czetwertyńscy) oraz znani politycy: Ignacy Mościcki czy Józef Beck. Do Juraty przybywali na wypoczynek sławni i bogaci Polacy a także goście z zagranicy. Do dziś zachowało się dużo dawnych rezydencji, pensjonatów oraz hoteli.

Po Drugiej Wojnie Światowej PRL-owskie władze zdecydowały zrobić z Juraty miejsce wakacyjnego odpoczynku dla „ludu pracującego”. Pobudowano wtedy wiele zakładowych, resortowych ośrodków wczasowych a także postawiono (w latach 70-tych) drewniane, długie na 300 metrów, molo prowadzące w głąb zat. Puckiej.

Po upadku socjalizmu nowi posiadacze ośrodków wczasowych, pensjonatów, will robili co tylko się dało ażeby Jurata znowu stała się wykwintnym kurortem. Przez ostatnie 20 lat wybudowano dużo elitarnych, wytwornych oraz wygodnych pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych i hoteli. Jakkolwiek, sporadyczni pamiętający dawną Juratę twierdzą, iż to jeszcze nie ówczesna Jurata, to przyjmuje ona znów ekskluzywny charakter.

W Juracie znajdują się dwie plaże: rozleglejsza i bardziej lubiana nad otwartym morzem – na niej znajdziemy bary a także żółte osłony dla korzystających z plażowania, przypominające przedwojenne kosze plażowe. Następna plaża leży nad zatoką – jaką z kolei, z uwagi na płytkie wody Zatoki Puckiej, wybierają entuzjaści wind i kitesurfingu.Gdyby ktoś chciał poczuć atmosferę przedwojennego, luksusowego kurortu w takim razie noclegi w Juracie (pełna ich oferta tu –> www.jurata.info.pl/a/noclegi/wszystkie) będą świetnym wyborem.

Polecamy

Władysławowo kwatery

kwatery we Władysławowie

Noclegi nad Morzem

noclegi nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

noclegi nad morzem