Chałupy noclegi, informacje, wczasy w Chałupach

Jastarnia

Jastarnia galeria zdjęć

Mniej więcej w połowie długości Mierzei Helskiej położone jest małe miasto – Jastarnia – prawa miejskie posiada od 1973 r. Poprzednio była to cicha osada rybaków – dopiero wraz z doprowadzeniem w latach 20-tych XX w. linii kolei i pobudowaniem portu – nastąpił dynamiczny rozkwit Jastarni. Nade wszystko, za pośrednictwem narastającego ruchu turystycznego.

W dzisiejszych czasach Jastarnia to znaczący ośrodek turystyczny a także rybołówstwa. Na urlopowiczów czekają mnogie, strzeżone kąpieliska wraz z piaszczystymi brzegami morza, tak jak nad bezpośrednim Bałtykiem tak i nad zatoką. Dla urlopowiczów z pieskami dostępny jest fragment plaży między Juratą i Jastarnią (wejście 55).
W Jastarni nieprzerwanie żywe są tradycje kaszubskie. Na przykład nazwy ulic są dwujęzyczne – po polsku i kaszubsku, w sezonie, od 2006 r., urządzana jest przedsięwzięcie Pieniądz Lokalny. Oferowany jest żeton „3 Merki” – równoważnik 3 zł, można nim płacić we wskazanych miejscach za artykuły oraz usługi. Duża liczba turystów zostawia sobie „3 Merki” jako pamiątkę z Jastarni.
Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej znajdziemy tutaj Chatę Rybacką ze zbiorami rybackimi, prywatne Muzeum Pod Strzechą, okazy znajdują się też w bosmanacie portu. W Jastarni działa również skansen fortyfikacji.
W Jastarni znajduje się także latarnia morska. To najniższa nasza latarnią (17 m) i na nieszczęście nie jest udostępniona dla zwiedzających. Jako ciekawostkę trzeba przekazać fakt, iż jest to jedna z dwóch, obok latarni Stilo, w całości metalowa konstrukcja. Zrealizowana została z elementów dawnego nautofonu Stilo.
W Jastarni działa także port morski zlokalizowany od strony Zatoki Puckiej, to baza rybołówstwa, pomost pasażerski oraz przystań jachtowa. Do portu mogą wpływać całkiem duże jednostki – długość 60 m oraz zanurzenie do bez mała 4 m. Basen portowy jest chroniony przez dwa falochrony.
Jak we wszystkich miejscowościach nad zat. Pucką (np w Chałupach), panują tu znakomite wprost warunki do uprawiania niesłychanie modnych sportów wodnych: wind i kitesurfingu. Dodatkowo, przez całą helską mierzeję prowadzi ścieżka rowerowa, a sąsiedztwo dogodne są do spacerów.
Jastarnia to morski kurort – jak kurort to różnorodna baza gastronomiczna i turystyczna. Noclegi w Jastarni (http://www.jastarnia.info.pl/noclegi/wszystkie) to bogactwo hoteli, apartamentów, pensjonatów, ośrodków wczasowych oraz kwater prywatnych.

Polecamy

Władysławowo kwatery

kwatery we Władysławowie

Noclegi nad Morzem

noclegi nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

noclegi nad morzem