Chałupy noclegi, informacje, wczasy w Chałupach

Hel

Hel

Hel to miasteczko na krańcu helskiej mierzei, o całkiem długiej historii. Statut miasta nadany został Helowi już w XIII wieku. Do XV w. Hel był znaczącym ośrodkiem handlowym, potem stracił na znaczeniu na rzecz Gdańska. U schyłku XIX wieku zbudowano tutaj port rybacki i Hel znów zaczął się rozwijać.

Wraz z rozwojem komunikacji i turystyki miejscowość stała się obiektem wycieczek dla mieszkańców Sopotu oraz Gdańska.

Po I Wojnie Światowej pomimo, iż większa część mieszkańców Helu była niemieckojęzyczna, na mocy traktatu wersalskiego miejscowość przyznano II Rzeczypospolitej. Parę lat później wybudowano połączenie kolejowe z Gdynią. Na skutek strategicznego położenia w miejscowości stanął rejon umocniony i port wojenny. Podczas Drugiej Wojny Światowej obrońcy Helu bronili się do 2 X 1939 roku.

Po 1945 roku miejscowość miała status miejsca szczególnie istotnego strategicznie, mogli przyjechać tutaj jedynie obywatele ówczesnej Polski. Obostrzenie w wjeździe do Helu usunięto dopiero w 1989 r., a same szlabany usunięto dopiero w latach 90-tych XX w.

Obecnie Hel to głównie ośrodek wakacyjnego odpoczynku i rybactwa. Znajduje się w tym miejscu także garnizon Marynarki Wojennej RP i port morski wraz z przystanią rybacką, jachtową i pasażerską. Można z tego miejsca wypłynąć w rejs po Bałtyku, na jednym z byłych kutrów, a od 2006 roku funkcjonuje w tym miejscu Tramwaj Wodny – promowe połączenia z miastami Trójmiasta – to najtańsza i najszybsza okazja przybycia do Gdyni, Gdańska bądź Sopotu.

Hel ma pierwszorzędne położenie dla amatorów plażowania – otoczony jest przez morze, z dużą ilością plaż. Można skorzystać z piaszczystego brzegu od strony pełnego morza, czy od strony zatoki Gdańskiej. Na piaszczystym brzegu dużo się dzieje – o aktywny wypoczynek dba Hel Animation. Aktywny wypoczynek to podobnie wypady rowerowe – rower to często zabierany sprzęt na wczasy. w 2005 r. otwarto ścieżkę rowerową – biegnie ona przez całą mierzeję, w pobliżu trasy 216 – odcinek przyrodniczy – Jurata -Hel – to 10 km trasy.

Hel to także pociągające miejsce dla amatorów nurkowania. Znajduje się w okolicy miejscowości niemało wraków, znajdujących się na rożnych głębokościach. Bazy dla nurków zlokalizowane w helskim porcie proponują kompletne zaplecze dla nurków. Nie brak również instruktorów, którzy przekazują naukę nurkowania.

Z uwagi na swoją przeszłość miejscowość zainteresuje również fascynatów historii – znajdują się tutaj fortyfikacje, Muzeum Obrony Wybrzeża, latarnia morska oraz Muzeum Rybołówstwa. Hel jest sławny dodatkowo ze swojego fokarium – to fragment Stacji Morskiej – naukowej placówki Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie wdrażany jest projekt odtworzenia oraz ochrony kolonii fok szarych w Morzu Bałtyckim. To także miejsce rekonwalescencji chorych osobników. Udostępniona jest sala wystawowa oraz edukacyjna a także podziemia, gdzie można, przez specjalne szyby, obserwować podwodne zabawy fok.

Hel to świetne miejsce na odpoczynek. Mnóstwo atrakcji, różnorodna baza gastronomiczna oraz noclegowa sprosta wymaganiom każdego wczasowicza – pełna oferta noclegów w Helu: http://www.hel.info.pl/noclegi/wszystkie.

Polecamy

Władysławowo kwatery

kwatery we Władysławowie

Noclegi nad Morzem

noclegi nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

noclegi nad morzem