Chałupy noclegi, informacje, wczasy w Chałupach

Świnoujście

Świnoujście

Leżące na 44 wyspach, najdalej wysunięte na zachód miasto nad polskim morzem to Świnoujście. Działa w tej okolicy port morski, który wspólnie z portem w Szczecinie stanowi jeden z największych na Bałtyku zespołów portowych. Codziennie wypływają z niego trzy promy do Trelleborga i pięć do Ystad.

Co więcej, port obsługuje przewóz materiałów, głównie sypkich takich jak rudę metali, węgiel oraz produkty zbożowe. Dodatkowo wznoszony jest terminal LPG, a dla jachtów i mniejszych jednostek pływających w północnym basenie funkcjonuje marina na 150 jachtów z pełnym zapleczem.
Symbolem miasta Świnoujście, a przede wszystkim nawigacyjną pomocą jest Stawa „Młyny” – specyficzny, cylindryczny, o białej barwie budynek w układzie wiatraka, położony tuż przy wejściu do portu na zachodnim falochronie.
Świnoujście ma długą historię – znajdują się tu trzy forty – dwa Forty Zachodnie – Fort Anioła i Fort Nadmorski Artyleryjski oraz Fort Wschodni określany Fortem Gerharda. Forty w swej historii miasta zmieniały właścicieli – były w posiadaniu Szwedów, Francuzów, Prusaków oraz Rosjan.
Niedaleko Fortu Gerharda zlokalizowana jest najwyższa w Polsce (sześćdziesiąt pięć m) morska latarnia z poł. dziewiętnastego wieku. Pierwotnie, wieża latarni miała ośmiokątny przekrój, ale w czasie remontu na początku wieku XX nabrała okrągłego przekroju. Zbudowana jest ona z żółtej cegły, a otaczające ją budynki z czerwonej. Od 2000 roku, po ostatnim remoncie można zwiedzać latarnię i podziwiać widok portu z tarasu widokowego.
Lecz Świnoujście to nade wszystko miejsce letniego odpoczynku. Świnoujście to aż 10 km piaszczystych, szerokich plaż, delikatnie wchodzących w morze tworząc płytkie kąpieliska. Czystość plaży oraz wody morskiej zaręcza przyznawany temu kąpielisku certyfikat Błękitnej Flagi.
Równolegle do plaży wiedzie wzięta pośród urlopowiczów Promenada Nadmorska (ul. Stefana Żeromskiego). Przy promenadzie znajduje się muszla koncertowa, zabytkowe, pochodzące z XIX w. kamienice i naturalnie bezlik typowych kramów z bursztynami, pamiątkami, muszelkami.Kolejną promenadę stanowi ulica Wybrzeże Władysława IV., stąd można podziwiać wpływające do świnoujskiego portu duże statki pasażerskie i handlowe. Można stąd także wybrać się w rejs do Szczecina, wokół okolicznych wysp, portu ewentualnie do pobliskich niemieckich miasteczek.
Świnoujście to znaczący ośrodek turystyczny – nic więc dziwnego, iż odnajdziemy tu bogatą ofertę gastronomiczną oraz turystyczną – od luksusowych hoteli czy apartamentów, poprzez pensjonaty, domy gościnne po pokoje i kwatery proponujące noclegi w Świnoujściu.
Po dodatkowe informacje o Świnoujściu i okolicy zapraszamy tutaj: http://www.swinoujscie.it

Polecamy

Władysławowo kwatery

kwatery we Władysławowie

Noclegi nad Morzem

noclegi nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

noclegi nad morzem