Chałupy noclegi, informacje, wczasy w Chałupach

Mrzeżyno

Mrzeżyno

Mrzeżyno już od wieków średnich tworzyło port morski – handlowy i rybacki – dla okolicznego Trzebiatowa. Przypuszczalnie w okolicy dzisiejszego Mrzeżyna zlokalizowana była ówczesna latarnia morska Regoujście. Tutejszy port rozwijał się tak szybko, iż kołobrzescy mieszczanie, obawiając się jego dominacji w połowie XV stulecia zatopili u jego wejścia statki wypełnione kamieniami, by go zatarasować.

Jednakże mieszkańcy Trzebiatowa zdecydowali się odzyskać dostęp do Bałtyku i już rok po tym wydarzeniu przekopali nowe, krótsze połączenie Regi z morzem. W tym samym czasie zbudowano nowy port oraz osadę – współczesne Mrzeżyno.
Do dziś port użytkują tutejsi rybacy. Niestety wejście do portu ma nieprawidłowy układ falochronów i tworzą się w nim mielizny. Do portu mogą wchodzić tylko łodzie o zanurzeniu do 2 m. Działa tutaj także nabrzeże jachtowe, które zdoła przyjąć do 40 jednostek. Z portu można także wybrać się na wycieczkę po Bałtyku.
Mrzeżyno dość wcześnie zaczęło aktywność wczasową. Pierwszy Dom Zdrojowy zaczął działać w 1806 roku, a w 1840 roku było to już znane nadmorskie kąpielisko. Dodatkowo w 1912 roku doprowadzono linię kolei wąskotorowej z Trzebiatowa – to również przyczyniło się do podniesienia ruchu turystycznego. Do dzisiaj mnóstwo letników planując noclegi nad morzem postanawia wybrać Mrzeżyno.
Mrzeżyńska plaża podzielona jest rzeką na kąpielisko zachodnie oraz wschodnie. Na kąpielisko wschodnie prowadzi pięć przejść – w tym dwa przystosowane dla niepełnosprawnych – za to na kąpielisko zachodnie można wejść przy falochronie zachodnim. Miejscowe władze rewelacyjnie dbają o higienę plaż w następstwie czego kąpielisko po wielokroć wyróżniane było Błękitną Flagą.
Mrzeżyno jawi się jako miejsce wakacyjnego wypoczynku skierowane przeważająco dla rodzin z dziećmi. Okoliczne lasy sprzyjają spacerom, jeździe na rowerze. Na rzece Rega odbywają się spływy kajakowe. Latem funkcjonuje tutaj wesołe miasteczko – ulubiona atrakcja dzieci.
Funkcjonuje tu wiele lokali gastronomicznych, a na bazę turystyczną składają się przede wszystkim ośrodki wczasowe, pensjonaty, domy wypoczynkowe oferujące kwatery i pokoje w Mrzeżynie. Są tu również wiele kempingów oraz pól namiotowych. Jeśli szukasz noclegu w Mrzeżynie odwiedź stronę: http://www.mrzezyno.net.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy

Władysławowo kwatery

kwatery we Władysławowie

Noclegi nad Morzem

noclegi nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

noclegi nad morzem