Chałupy noclegi, informacje, wczasy w Chałupach

Góry Stołowe

Góry StołoweGóry Stołowe są częścią Sudetów i położone są pomiędzy miejscowościami: Radków, Kudowa Zdrój i Duszniki-Zdrój w Kotlinie Kłodzkiej. Góry Stołowe sformowane są z piaskowców i margli ułożonych horyzontalnie – są płaskie, jak olbrzymi stół – stąd też ich nazwa. Nie są to góry wysokie – najwyższy, szczyt to Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.).

Mimo niezbyt dużej wysokości, Góry Stołowe są widoczne z oddali, jako skalny blok przewyższający okolicę, porośnięty lasem iglastym.

Na skutek sformowania z piaskowca – skały łatwo poddającej się erozji – wykształciły się specyficzne dla Gór Stołowych formy skalne. Najbardziej znany jest labirynt skalny – Błędne Skały w masywie Skalniaka. Stanowią obszar o powierzchni mniej więcej 22 hektarów, będący obszarem ścisłej ochrony Parku Narodowego Gór Stołowych. Znajdują się tutaj szczeliny i wąwozy o wysokości ścian 6 – 11 m – miejscami szerokość szczelin to zaledwie kilkadziesiąt cm. W scenerii Błędnych Skał tworzono również filmy. Kręcono tu sceny do Opowieści z Narnii, a jeszcze wcześniej do Przyjaciela Wesołego Diabła. Na obszarze Błędnych Skał na platformie o nazwie Skalne Czasze znajduje się punkt widokowy, z jakiego można zobaczyć oba Szczelińce – Wielki i Mały.

Szczeliniec Wielki to najwyższy, wznoszący się na wysokość 919 metrów n.p.m., wierzchołek w Górach Stołowych. Jakkolwiek nie jest to stereotypowy wierzchołek – gdyż jest płaski – kwalifikowany jest do Korony Gór Polski. W obrębie Szczelińca Wielkiego procesy erozyjne wywołały wytworzenie się dziwnych form skalnych wyglądem przypominające zwierzęta – najbardziej znane to Kwoka, Małpolud czy Wielbłąd – oraz ciasnych, głębokich szczelin, wąwozów – np Piekiełko (wąwóz o długości ok. 100 metrów). Na Szczeliniec Wielki można dotrzeć krętym szlakiem z początków XIX-tego wieku – składa się na niego niespełna 700 schodów – i tylko z drobnymi przeróbkami służy już mniej więcej dwa wieki. Szczeliniec Wielki znajduje się na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych i w sezonie urlopowym wejście na niego jest płatne. Tuż przy Szczelińcu Wielkim (na południwy-zachód) znajduje się Szczeliniec Mały. Jest on odrobinę niższy (896 metrów n.p.m.) i objęty jest ścisłą ochroną – zamknięty jest dla wędrowców.

Góry Stołowe są dobrze przygotowane do wizyty wędrowców. Jest tu w przybliżeniu 100 km tras turystycznych. Na Szczelińcu Wielkim funkcjonuje schronisko. Ponadto, Góry Stołowe leżą blisko głównej drogi międzynarodowej – E-67 łączącej Wrocław z Pragą. Przykładowe odległości z ościennych miejscowości: Polanica-Zdrój – ok. 17 km, Kudowa Zdrój, Duszniki-Zdrój – około 10 km.

Jeśli chcesz sprawdzić ofertę noclegów w okolicy Gór Stołowych odwiedź jedną z poniżej wymienionych stron:

Serdecznie zapraszamy!

Polecamy

Władysławowo kwatery

kwatery we Władysławowie

Noclegi nad Morzem

noclegi nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

noclegi nad morzem