Chałupy noclegi, informacje, wczasy w Chałupach

Mierzeja Helska

Mierzeja Helska

Mierzeja Helska, niejednokrotnie niepoprawnie nazywana Półwysep Helski, jest mierzeją, ponieważ powstała w charakterystyczny dla mierzei sposób. Choć nie biegnie ona jak gros mierzei wzdłuż wybrzeża, to powstała jako rezultat działania silnych wiatrów oraz prądów morskich płynących z zachodu na wschód. Jeszcze około 3 stulecia temu tworzyła ona szereg małych wysepek, które z biegiem lat zaczęły się łączyć.

Specyficzny, rozpoznawalny przez każdego Polaka, kontur mierzei o długości 34 km oraz powierzchni tylko 32 km kwadratowych rozdziela wody zat. Puckiej od morza. Mierzeja zaczyna się w okolicy miejscowości Władysławowo, jej szerokość w tym miejscu to mniej więcej 300 m, i ciągnie się aż do miejscowości Hel, której zawdzięcza nazwę. W okolicy Helu szerokość mierzei to około 3 km, lecz w najwęższym miejscu mierzeja helska ma już raptem 150 metrów.
Podążając od Władysławowa w stronę Helu leżą po kolei, znane nie zaledwie w Polsce wakacyjne miejscowości wczasowe: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata – miejscowość letniego wypoczynku Prezydenta Rzeczypospolitej. Z Władysławowa w kierunku Helu, na długości mierzei przebiega trasa nr 216 oraz tory kolejowe. Na Hel można trafić również wodnym tramwajem z jednego z miast Trójmiasta: Gdyni, Gdańska czy też Sopotu.
Wody zat. Puckiej są nadzwyczaj płytkie, znakomite do praktykowania windsurfingu, a mielizną nazywaną Rybitwią, między Kuźnicą na mierzei, a Rewą na stałym lądzie, od 2002 roku odbywają się „Marsze Śledzia” – wydarzenie promujące turystykę nad Zatoką Pucką, bezpieczny odpoczynek nad morzem oraz ochronę przyrody. Marsz ten stanowi niesłychaną oraz niespotykaną ciekawostkę odpoczynku nad naszym morzem. Najbliższy „Marsz Śledzia” odbędzie się 24 sierpnia 2013 roku – można się zapisać do końca maja.

Szukasz noclegu na Półwyspie Helskim? Sprawdź ofertę: www.polwysephel.pl/noclegi/

Polecamy

Władysławowo kwatery

kwatery we Władysławowie

Noclegi nad Morzem

noclegi nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

noclegi nad morzem