Chałupy noclegi, informacje, wczasy w Chałupach

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra nad polskim morzem

Miejsce letniego wypoczynku Jastrzębia Góra usytuowane jest na urwistym (32.8 m n.p.m.), klifowym brzegu polskiego morza. Jastrzębia Góra swą nazwę zawdzięcza najwyższemu wzniesieniu (ponad 67 m n.p.m.), nad którą wirowały i siedliły się mięsożerne ptaki – jastrzębie.

Sama miejscowość Jastrzębia Góra nie posiada za bardzo długiej przeszłości. Najwcześniejsze chaty zostały posadowione w tym miejscu dopiero w latach dwudziestych XX wieku – po dołączeniu terenów tych do II Rzeczypospolitej. Naczelnymi inicjatorami rozwijania tej wsi było 2 warszawskich przedsiębiorców: inżynier Osmołowski i hr. de Rosset. Wykupili oni ułamek obszarów teraźniejszej Jastrzębiej Góry i wybudowali pierwsze domy wczasowe. Konstrukcja pierwszej utwardzonej jezdni z bazaltu od Jastrzębiej Góry do Władysławowa to także twór tych dwóch przedsiębiorców – obecnie to podstawowy trotuar Jastrzębiej Góry – Bulwar Nadmorski. W latach międzywojennych wieś ta stała się znanym, zwłaszcza wśród stołecznej śmietanki, letniskiem. O popularności miejscowości niech znamionuje fakt, iż odpoczywali w tym miejscu Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki czy Edward Rydz-Śmigły. Po wojnie Jastrzębia Góra prawa wsi pozyskała w 1963 r. a od 1975 roku jest fragmentem miasta Władysławowo.
Współcześnie Jastrzębia Góra, to znana miejscowość wczasowa, znajdują się tutaj trzy wyznaczone kąpieliska morskie z szeroką – nawet do 200 m plażą. W rejonie kąpielisk plaża jest piaszczysta, uprzątnięta z kamieni, które zostały spożytkowane do utrwalenia stromego wybrzeża. Na plażę, ze względu na skarpę dojścia są strome i liczą około 300. stopni. jest również łagodniejsze wejście wiodące w kierunku plaży od ul. Droga Rybacka.
Jedna spośród najbardziej przyciągających atrakcji Jastrzębiej Góry zaistniała całkiem niedawno, albowiem w 2000 roku po wykonaniu analiz geodezyjnych, stwierdzając iż właśnie tutaj, jest najbardziej w kierunku północy wysunięte miejsce Polski. W tym miejscu usytuowano pamiątkowy obelisk zwany „Gwiazda Północy”.
W miejscowości ocaliły się pobudowane w latach 20-tych domy – Kaszubka, Rossetówka, willa Pawłowicza, a także pierwsze schronisko przymorskie z tamtych lat Lisi Jar. Ciekawostkę architektoniczną stanowi dodatkowo kościół pod wezwaniem Św. Ignacego Loyoli. Kościół ten nie jest zabytkiem – powstał dopiero w połowie lat 80. XX wieku ale ma nietypową konstrukcję – posiada dwie kondygnacje. Dodatkową atrakcją świątyni są dwudziestojedno głosowe organy, z wykorzystaniem których od 1992 r. organizowane są Koncerty Organowe.
Naturalną atrakcją miejscowości jest Lisi Jar. Wąwóz ten, kiedyś liczący z grubsza 10 km długości, w znacznej części został pochłonięty przez Bałtyk. Strome zbocza jaru porośnięte są przeszło 100-letnimi buczynami, z dodatkiem sporadycznych świerków, jarzębów, brzóz a nawet zdziczałych grusz. W górnej części wąwozu poszycie bujno zarośnięte jest paprotkami.
Liczne domki letniskowe, domy gościnne, ośrodki wczasowe i pensjonaty oferują noclegi w Jastrzębiej Górze, tworzą bogatą i różnorodną propozycję noclegową.

Polecamy

Władysławowo kwatery

kwatery we Władysławowie

Noclegi nad Morzem

noclegi nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

noclegi nad morzem