Darłówko
Darłówko – przymorska część zabytkowego, ślicznego i pamiętającego średniowiecze miasta Darłowa – umiejscowiona jest nieopodal ujścia Wieprzy do Morza Bałtyckiego.
Korzystna lokalizacja niedaleko morza, działający leczniczo dzięki dużej wilgotności oraz zawartości jodu mikroklimat, uroda i zabytki miasta Darłowo, gamę atrakcji oraz przeróżna baza gastronomiczna oraz noclegowa Darłówka sprawiają, że do bardzo dawna przyjeżdżają w tę okolicę na wakacje rzesze urlopowiczów z kraju a także z zagranicy.
Na wczasowiczów oczekuje w tym miejscu ładna plaża – a właściwie dwie, ponieważ miejscowa plaża jest podzielona na wschodnią i zachodnią poprzez uchodzącą tu do morza rzeczkę. Plaża wschodnia jest w niektórych miejscach oddzielona od fal Bałtyku kamieniami, aczkolwiek zorganizowano na niej boisko do siatkówki plażowej oraz atrakcje dla dzieci: trampolinę, zjeżdżalnię itd. Plaża zachodnia bardziej popiera plażowanie – jest znacznie szersza a także piaszczysta, nie ma też kamieni specyficznych dla wschodniej plaży. Na plaży zachodniej można wypożyczyć sprzęt wodny, czy też skorzystać z oferty morskich atrakcji.
Niedaleko brzegu Bałtyku znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty a także inne obiekty oferujące noclegi w Darłówku. Zwykle są one lekko droższe od tych, które leżą dalej od plaży, jednak nie jest to regułą. Opłata za nocleg zależy również od typu noclegu oraz wyposażenia domku, pokoju czy apartamentu.
Do najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Darłówka kwalifikują się port oraz latarnia. Port ma 3 km długości i zbudowano go nad rzeką Wieprzą, w pobliżu jej ujścia do Bałtyku. Port, w zasadzie rybacki, pełni również funkcje turystyczne a także przeładunkowe – cumują w tym miejscu w dużej ilości statki wycieczkowe. Jest również obiektem wielu spacerów wczasowiczów.
Tuż przy wejściu do portu jest zlokalizowana też czynna latarnia morska – to z cegły budynek z 22-metrową wieżą. Latarnię morską zbudowano w dziewiętnastym wieku i dzisiaj jest ona oddana do odwiedzania od czerwca do września włącznie.
Ciekawostką letniska jest na pewno most pobudowany na rzece Wieprzy, scalający Darłówko Wschodnie z Zachodnim. To niecodzienny w Polsce most o konstrukcji rozsuwanej.
Fanatyków militariów oraz motoryzacji zaciekawi fakt, że w Darłówku co roku, w ostatnim tygodniu czerwca tworzony jest Zlot Wojskowych Pojazdów.
W Darłowie znajduje się sporo dobrze ocalonych zabytków. Pośród nich są pamiętające wieki średnie świątynie a także słynna Kamienna Brama.
W centrum Darłowa a także na jego obrzeżach przygotowano również obfitą bazę noclegową. Z powodu Przez wzgląd na lekkie oddalenie od Morza Bałtyckiego, noclegi w Darłowie – w południowej jego części i w centrum Darłowa – są na ogół tańsze przeto stanowią znakomitą opcję dla letników planujących urlop w wersji ekonomicznej.
Na stronie www.darłowko.pl znajdziesz więcej informacji o miejscowości Darłówko.