Chałupy noclegi, informacje, wczasy w Chałupach

Dźwirzyno

Dźwirzyno

Dźwirzyno to rybacka wieś i miejscowość wczasowa zarazem. Położona jedynie 12 kilometrów od centrum znacznego miasta jakim jest Kołobrzeg. Dźwirzyno leży równocześnie nad morzem oraz jez. Resko. Miejscowość leży wzdłuż drogi łączącej Kołobrzeg z Mrzeżynem, która w Dźwirzynie nazywa się ulicą Wyzwolenia.

Przy tej trasie rośnie szesnaście leciwych, ponad 250-letnich dębów – pomników przyrody.
Ościenne jezioro łączy się z Bałtykiem poprzez Kanał Resko. W XV wieku jezioro Resko miało ujście w otoczeniu współczesnego Mrzeżyna – w Regoujściu. Funkcjonował w tamtym miejscu dynamicznie port i bojący się konkurencji Kołobrzescy mieszczanie zagrodzili go, zatapiając u jego wejścia statki wypełnione kamieniami. Mieszkańcy Trzebiatowa w położeniu teraźniejszego Mrzeżyna wykopali kanał budując nowe ujście rzece Rega. Natomiast kanał Resko powstał dzięki przerwaniu przez sztorm mierzei rozdzielającej jezioro Resko od Bałtyku. Dzięki temu powstać mógł port. Obecnie w Dźwirzynie funkcjonuje rybacki port.
W XIX w., wraz z rozkwitem komunikacji, do wsi Dźwirzyno zaczęli zjeżdżać pierwsi wczasowicze. Oczarowała ich piękna, o drobnym, jasnym piasku, całkiem szeroka plaża. Można tu, oczywiście poza plażowaniem i kąpielami morskimi, grać w siatkówkę, a w wakacje odbywa się tu „Bieg ku słońcu” o trofeum wójta Kołobrzegu. Ponad piaszczystym brzegiem można także śledzić zmagania motolotniarzy. Za plażą ciągnie się dość wysokie (do 16 m) pasmo wydm z lasem sosnowym.
Natomiast na wodach Bałtyku oraz jeziora Resko można oddawać się coraz modniejszemu u nas windsurfingowi. Resko to również miejsce dla praktykowania innych sportów wodnych a również wędkarstwa.
Dźwirzyno ma także status uzdrowiska – pomaga się tutaj w leczeniu chorób układu krążenia i oddechowego. Z biegiem lat popularniejsze stają się turnusy medyczne i wiele ośrodków wczasowych, pensjonatów a również domów wypoczynkowych tworzy ofertę ukierunkowaną na kuracjuszy.
Dźwirzyno posiada obfitą bazą noclegową, której propozycje można zobaczyć na stronie: www.dzwirzyno.net.pl/noclegi/wszystkie. Tworzą ją przede wszystkim pensjonaty, domy wczasowe, domki, jednakże nie brak również luksusowych apartamentów. Dźwirzyno to także miejsce, w którym organizowane są obozy, kolonie dla dzieci.

Polecamy

Władysławowo kwatery

kwatery we Władysławowie

Noclegi nad Morzem

noclegi nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

noclegi nad morzem